28.1.2014
Pierwsza aktualizacja w nowym roku - jako że dziś wspominamy największego filozofa wśród świętych i największego świętego wśród filozofów, proponuję fragment książki "Swięty Tomasz z Akwinu" w przekładzie Artura Chojeckiego, o tym, czy coś istnieje. Oczywiście życzę owocnej lektury.

25.9.2013
Nowy dodatek na stronie - okienko z linkami do zasobów Polskich Bibliotek Cyfrowych. Miejmy nadzieję, że z czasem będzie ich coraz więcej. Okienko znajduje się po lewej stronie, poniżej menu.

8.5.2013
Ostatni felieton z 1905 roku - Boże Narodzenie w rękach najemników. Przyjemnej lektury.

19.4.2013
Dwa przekłady felietonów z ILN - Zarozumiałość i karykatura Pawła Kalinieckiego, który powinien się tu znaleźć już jakiś czas temu, oraz O tym, gdzie szukać prawdy w gazetach i jak zapewnić sobie długie życie . Zapraszam oczywiście do lektury.

13.4.2013
Trudno uwierzyć, ale to dopiero pierwsza aktualizacja w tym roku. Może i pierwsza, ale za to konkretna - tekst p. Sławomira Zatwardnickiego, będący rozszerzoną wersją jego wystąpienia na Międzynarodowej Konferencji "Chesterton a sprawa polska", która odbyła sie w 2012 roku. Oto Chesterton a nowa odsłona eugeniki - zapraszam do lektury.

28.11.2012
Następny, tym razem krótszy niż zwykle, felieton z ILN - Praktyczne ideały dobra i zła - jest już dostępny. Zapraszam do lektury.

30.10.2012
Kolejny przekład felietonu z ILN - Magazyn osobliwości z 2 Grudnia 1905 roku, w którym GKC przeprowadza bardzo ostrą krytykę angielskiej klasy średniej. Padają w niej jednak takie argumenty, którym trudno odmówić słuszności, a także - jak zwykle - aktualności.

13.9.2012
Dwa nowe przekłady felietonów z ILN - Baśniowy świat edukacji (przekł. p. Pawła Kalinieckiego) oraz O doniosłej wadze miejsc publicznych, Christian Science i nosie – raz jeszcze.

Dodałem również kilka zdjęć pochodzących z angielskiego wydania "Gilbert Keith Chesterton" Maisie Ward. Zapraszam do galerii.

27.08.2012
Dziś, dla odmiany, przybliżam nieco postać jednego z najbliższych przyjaciół GKC - Hilaire Belloca - dzięki tekstowi Władysława Tarnawskiego z "Myśli narodowej". Czy dziś taki tekst mógłby się w ogóle ukazać?... Pozostawiam ocenie Czytelników.

26.08.2012
Po dłuższej przerwie zapraszam do lektury tekstu "Czem jest Chesterton?", w którym prof. Roman Dyboski stara się jakoś "zaszufladkować" GKC i odpowiedzieć na nie tak proste pytanie jaki on właściwie uprawia rodzaj twórczości. Zapraszam do lektury.

6.06.2012
Dziś publikuję recenzję "Wątpliwości Księdza Browna", autorstwa Pani Izy, prowadzącej w sieci bloga o tajemniczym tytule "Filety z Izydora". Tekst znajduje się w dziale Wokół Chestertona. Zapraszam do lektury.

23.05.2012
Kolejny przekład felietonu GKC z The Illustrated London News: Rozważania o wyjątkowości ludzkiego nosa. Życzę owocnej lektury!

14.05.2012
W przekładach jest już nowy tekst: Nieznaczność statystyczna, tłumaczenie felietonu GKC z The Illustrated London News, z dnia 4 Listopada 1905 roku, autorstwa Pana Pawła Kalinieckiego (dystrybucjonizm.pl).
Dodałem również fragment "Krótkiej historii Anglii", a właściwie przedmowy GKC do jej drugiego wydania brytyjskiego. Jest on dostępny w tekstach.

5.05.2012
Dodałem podstronę z banerami. Jeśli ktoś z Państwa posiada własną stronę, to zachęcam do umieszczenia jednego z banerów u siebie. Jest kilka - do wyboru do koloru, czarno-białe oraz biało-czarne ;)

4.05.2012
Dziś dodałem prawdziwy rarytas, książkę Aleksandra Patkowskiego "Apostoł Nierozsądku", wydaną w 1916 roku, a więc jeszcze w czasie zawieruchy wojennej. Zdobył ją, zeskanował i udostępnił Pan Paweł Kaliniecki (dystrybucjonizm.pl). Wszystkie cztery rozdziały są już dostępne w dziale Wokół Chestertona. Przyjemnej lektury!

3.05.2012
Nowy dział na stronie - Wokół Chestertona, a w nim teksty już nie samego GKC, ale o nim i jego pracy oraz ideach. Na początek publikuję teksty archiwalne, pochodzące z polskiej prasy okresu międzywojennego - "Prądu", "Ateneum kapłańskiego" oraz "Myśli narodowej" - wszystko to dzięki Wielkopolskiej bibliotece cyfrowej, udostępniającej skany ww. pism w internecie. Zwracam uwagę na nieco inne podejście do Chestertona za jego życia - przez środowiska patriotyczne był zdecydowanie uważany za "naszego człowieka w Anglii", adwokata sprawy polskiej, jednego z niewielu odważnych, którzy szli pod prąd ówczesnej "opinii publicznej", kształtowanej wedle politycznych interesów rządu Wielkiej Brytanii (choć jak się okazuje - nie tylko i nie przede wszystkim rządu, o czym przypomina Władysław Tarnawski).

Wśród tekstów znalazły się również trzy przekłady felietonów GKC z "Myśli Narodowej":
- O nowym imperializmie,
- O nacjonaliźmie i religji,
- O pacyfiźmie.
Oczywiście wszystkie trzy, mimo upływu stu lat, pisane jakby dzisiaj.

25.04.2012
Dodałem nowy przekład - "Co wiemy o prawdziwych detektywach?", w którym GKC rozważa, jakie spustoszenie sieją w nas powieści detektywistyczne.

W sieci dodałem też nowe linki:
- do wiersza GKC "Lepanto", na stronie krucjata.org.pl;
- tekstu Chesterton wciąż nieznany, dostępnego na stronie jacquesblutoir.blogspot.com;
- tekstu Anty-Darwin, czyli życie i dzieło Gilberta Keitha Chestertona, na stronie patriota.pl;
- tekstu GKC "Duch czasów", na stronie polonitas.wordpress.com;
- tekstu Dystrybucjonizm, na stronie narodowcy.net, oraz
- tekstu Mistrzowie i arcydzieła: G.K. Chesterton, na stronie columbo.pl.

24.04.2012
Nowy fragment "Autobiografii" - Wspomnienia z Polski.

17.04.2012
Nastąpiła dziś w nocy wielka przeprowadzka pod nowy/stary adres: gkchesterton.pl. Zmiany, poza adresem, obejmują:
- nowy mail kontaktowy: b.zujewicz@gkchesterton.pl (stary również działa),
- nieco inny wygląd strony,
- możliwość używania skryptów PHP, co zaowocowało na razie urozmaiceniem w postaci "cytatu dnia" na stronie głównej.

Dodałem również nowy tekst: "Na bezdrożach wolnej myśli", pochodzący z "Autobiografii" GKC, do którego lektury gorąco zachęcam (jak i z resztą do przeczytania całej "Autobiografii").

12.04.2012
Nowy przekład felietonu z The illustrated London news - Lew heraldyczny i logika.

4.04.2012
W Galerii dodałem zdjęcia GKC.

Zmieniłem również wygląd strony i zbliżam się powoli do zakończenia "remontu".

28.03.2012
Nieco zaniedbany dział Varia, nabrał dziś blasku, ponieważ przekształciłem go w Galerię nieco dziwacznych rysunków GKC, którymi ilustrował swoje książki. Na pewno warto tam zajrzeć!

24.03.2012
Jak większość osób zapewne zauważyła (jeśli nie, proszę odświeżyć stronę), dokonałem zmiany w wyglądzie strony - mam nadzieję, że na lepsze. Proszę o uwagi na temat tego, czy przy obecnej czcionce, szerokości kolumn i kolorze tła czytanie jest wygodne. Wszelkie uwagi proszę kierować na adres: gkchesterton.prv@gmail.com.

Dodałem również Księgę gości.

23.03.2012
W tekstach znajduje się już całość "Obrony niedorzeczności...".

20.03.2012
W Przekładach dwa nowe teksty z Illustrated London News, tym razem w tłumaczeniu Pana Pawła Kalinieckiego z dystrybucjonizm.pl - Ludzie wolni mają czas oraz Rozsądny romans cywilizacji. Zapraszam do lektury.

W Śląskiej Bibliotece Cyfrowej udało mi się wynaleźć "Obronę niedorzeczności, pokory, romansu brukowego i innych rzeczy wzgardzonych" w przekładzie Stanisława Baczyńskiego, wydaną w okresie międzywojennym. Jest ona dostępna jako plik djvu tutaj. Postanowiłem ją umieścić również u siebie, w dziale teksty. Na dzień dzisiejszy dostępne są: Przedmowa, wstęp oraz dwa pierwsze rozdziały. W najbliższym czasie dodam resztę. przyjemnej lektury!

19.03.2012
Przekłady zostały dziś wzbogacone tekstem O zbawiennym wpływie poczucia humoru na życie. Ukazał się on również na dystrybucjonizm.pl. Życzę, jak zwykle, owocnej lektury.

11.03.2012
W Przekładach kolejny tekst - Kobiety w pracy i w domu z The illustated London news. Tekst ukazał się również na stronie dystrybucjonizm.pl. Przyjemnej i owocnej lektury!

8.03.2012
W Przekładach nowy tekst - Polski ideał - napisany przez Chestertona po wizycie w naszym kraju. Przyjemnej lektury!

Mam również przyjemność poinformować, że niedawno został powołany do życia portal dystrybucjonizm.pl, promujący ekonomiczne idee Chestertona i spółki. Gorąco polecam zapoznanie się z publikowanymi tam materiałami i propagowanie ich wśród znajomych.

17.02.2012
Trzeci rozdział "Wwww" - "Nowy rodzaj obłudnika".

14.02.2012
Drugi rozdział "What's wrong with the world" - "W poszukiwaniu człowieka niepraktycznego" już w PRZEKŁADACH. Przyjemnej lektury.

9.02.2012
W PRZEKŁADACH dodałem nowy tekst: "Błąd w sztuce lekarskiej". Jest to pierwszy rozdział pierwszej części książki "What's wrong with the world". Przyjemnej lektury!

8.02.2012
W SIECI nowy link, tym razem do felietonu prof. Piotra Jaroszyńskiego, wygłoszonego w Radiu Maryja, pt. "Przyjaciel Polski: G.K. Chetserton". Polecam.

Zmienił się również układ Aktualności na bardziej sensowny, tzn. nowe wiadomości pojawiają się na górze strony, a nie na dole.

Aktualności 2011 Zwiń/Rozwiń

18.08.2011
Udało mi się dość przypadkiem trafić na interesujący blog poświęcony w dużej mierze twórczości GKC i zawierający wiele jego tekstów. Adres bloga to kopris49.blogspot.com. Link oczywiście umieściłem również W SIECI.

16.08.2011
Dzisiaj większa aktualizacja:
- Dodałem wycinki z "Kuli i Krzyża";
- dodałem nowe teksty - Brak demokracji oraz Dlaczego potrzeba nam religii?, pochodzące z "Heretyków";
- dokończyłem również wycinki z "Heretyków".

Poza tym drobne zmiany w wyglądzie strony - wyrównanie ramek, które nieco się rozłaziły, oraz dodanie grafiki w działach teksty i wycinki. Myślę, że na ten moment można wreszcie odwołać remont.

Aha, jakiś czas temu na górze strony pojawił się baner reklamujący książkę pt. "Katolicy a pieniądze", której jestem współautorem. Zachęcam do kliknięcia i ewentualnego zakupu. Książka jest zbiorem felietonów z Gazety świeckiej, z którą od jakiegoś czasu współpracuję siląc się na pisanie ciekawych rzeczy w ciekawy sposób.

15.08.2011
Nowy tekst na stronie głównej, stary był pisany "na kolanie" i już dawno wypadało go zmienić na coś bardziej sensownego.

Dodałem też nowy link do strony fides-et-ratio.pl, na której znalazł się tekst z okazji 75 rocznicy śmierci Chestertona. Strona Fides et Ratio godna polecenia sama w sobie. Poza tym:
- linki do bloga na salonie24, na którym ukazał się tekst "Rozważania na temat zgniłego jabłka";
- tekstu o GKC na blogu Pani Bożeny Nowak na Nowym Ekranie;
- bloga Stowarzyszenia Fides et Ratio w Krakowie i tekstu "Duch czasów";
- strony Koła Przyjaciół Ludzkiego Życia, gdzie ukazało się coś w rodzaju tutejszych "wycinków";
- oraz strony nacjonalista.pl, na której wiersz GKC "Polska".

Znalazłem również ciekawostkę w postaci filmu na youtube o spotkaniu z nadczłowiekiem. Wszystko oczywiście W SIECI

Przy okazji - niestety nie działa już adres gkchesterton.pl. Niniejsza strona dostępa jest pod adresem chesterton.neostrada.pl. Powód - chwilowy brak środków na wykupienie domeny.

04.05.2011
Dawno nie było żadnej aktualizacji - tym razem również jeszcze nic nowego się nie pojawi, z prozaicznego powodu braku czasu. Podaję jedynie statystyki:
w okresie objętym pomiarem, tj. od 02.04.2010 do dzisiaj, zanotowano 1759 odwiedzin. Najwięcej - 39 - 11.04.2011. Średni czas spędzony w witrynie to 2 m. 42 sek. Odwiedzający stronę zwiedzali średnio 2,43 podstrony, najpopularniejsza z nich to W SIECI, na którą przypada 20,72% wszystkich odsłon (źródło: Google analytics).

Aktualności 2010 Zwiń/Rozwiń

14.11.2010
Nowy link W SIECI, tym razem do ciekawej strony sapientiokracja.pl.

29.10.2010
...i tak drobne zmiany skończyły się dość radykalną przebudową całości. Strona, aż do odwołania, jest w remoncie. Oczywiście cała jej zawartość jest nadal dostępna, ale należy spodziewać się dalszych zmian wyglądu i zawartości w najbliższym czasie.

28.10.2010
Zmiany w wyglądzie strony. Banery na górze nie powinny się rozłazić; mozilla wyświetla zaokrąglone ramki (dotąd tylko opera); menu trochę lepiej wygląda bez wielkich liter; na SG pojawiło się sprostowanie dot. beatyfikacji GKC.

17.06.2010
Trochę nowych wycinków z "Heretyków".

04.06.2010
Dodałem kilka linków do filmów na youtube. Szczególnie ciekawe jest spotkanie z Dalem Ahlquistem w EWTN (niestety, film nie jest tłumaczony). Linki, oczywiście, W SIECI.

Dodałem również wycinki z "Poety i wariatów".

03.06.2010
Trochę nowych wycinków z "Heretyków".

02.06.2010
Z przyjenością zawiadamiam, że od dziś strona ma oficjalne "błogosławieństwo" wydawnictwa Fronda.

10.05.2010
Nowa porcja WYCINKÓW, tym razem z "Heretyków".

9.05.2010
Dodałem nowy tekst pochodzący z książki Jagi Rydzewskiej "Chesterton. Dzieło i myśl", traktujący o ekonomicznej idei Chestertona i Belloca - dystrybutyzmie, Socjalizm? Kapitalizm? Dystrybutyzm. Dystrybutyzm nie uzyskał nigdy "społecznego poparcia", niewiele zmieniło się przez ostatnie sto lat, odkąd Chesterton zauważył, że "wszyscy spokojnie dzisiaj zakładają, że są tylko dwa możliwe typy społeczeństwa, oba kolektywistyczne, a jedyny nasz wybór to socjalizm albo kapitalizm", co wynika z faktu, że tych akurat dwóch idei trzymają się kurczowo przedstawiciele politycznej "arystokracji", którzy, by zachować pozory demokracji, muszą się czymś od siebie różnić. Owocnej lektury.

28.04.2010
Od dziś fragmenty książek Wydawnictwa Antyk pojawiają się na stronie za wiedzą i zgodą Pana Marcina Dybowskiego.

16.04.2010
Dodałem dziś nową podstronę: WYCINKI, która zawiera wycinki, czyli cytaty i aforyzmy z różnych ciekawych tekstów Chestertona. Zapraszam do lektury.

13.04.2010
na katolik.pl znalazłem przedmowę oraz trzeci rozdział "Pisarzy nawróconych", jeszcze trochę, a uzbiera się całość. Linki wrzuciłem W SIECI.

Znalazłem również Wywiad z Grzegorzem Górnym (Fronda) i drugi rodział "Kuli i Krzyża" GKC na stronie Polskiego Radia. Dla porządku - link W SIECI.

12.04.2010
Snując się po internecie tego smutnego dnia, natrafiłem na kolejny tekst Chestertona, G.K. Chesterton o Kiplingu i kurczącym się świecie, pochodzący z Polskiego wydania "Heretyków" z 1922 roku. Link jest oczywiście W SIECI.

7.04.2010
W SIECI pojawił się już link do tekstu "Uparta ortodoksja" opublikowanego na konserwatyzm.pl

5.04.2010
Kolejne tłumaczenie - skrócona wersja rozdziału książki "The Defendant", pt. W obronie pochopnych przyrzeczeń jest już w PRZEKŁADACH. Oczywiście życzę owocnych przemyśleń w trakcie i po lekturze.

4.04.2010
Udało mi się przetłumaczyć felieton Chestertona Buddyzm i Chrześcijaństwo. Od dziś jest dostępny w PRZEKŁADACH. Miłej lektury.

3.04.2010
Dodałem dział VARIA, w którym znajdują się różne rzeczy, na dzień dzisiejszy - zdjęcia grobu GKC z cmentarza w Beaconsfield, oraz fragment spisu ludności, w którym odnotowano 6 - letniego ówcześnie Gilberta oraz jego rocznego braciszka Cecila.

2.04.2010
Przeniosłem dziś stronę w nowe miejsce. Jest dostępna pod adresem gkchesterton.pl. Zmiana wydaje się kosmetyczna, lecz oznacza, przede wszystkim, brak reklam i umieszczania przez poprzedniego hosta podejrzanego kodu java.

Pojawił się również nowy dział - PRZEKŁADY, w którym umieściłem na razie efekt swej (mniej czy bardziej udolnej) próby samodzielnego tłumaczenia tekstu GKC. Na pierwszy ogień poszedł rozdział książki "The Thing" (wydanej w polsce jako "Dla Sprawy"), pt. Czy Humanizm jest religią?. Przyjemnej lektury.

Dodatkowo, wynalazłem jeszcze w sieci tekst O egoizmie, przedruk z "ND" dostępny na stronie Radia Maryja.

Pojawił się tekst Koniec pogaństwa, pochodzący z książki "Święty Franciszek z Asyżu".

1.04.2010
W dziale W SIECI pojawił się link do Ciekawego tekstu o dystrybutyzmie, którego wielkim orędownikiem był Chesterton i jego przyjaciel Hilaire Bellock, a także do tekstu prezentującego relację libertarianizmu i dystrybutyzmu.

30.03.2010
Dodałem dział AKTUALNOŚCI aby ułatwić odwiedzającym tą stronę zorientować się co nowego mogą znaleźć. W SIECI pojawił się również link do tekstu Adama Doboszyńskiego G. K. Chesterton, Chesterton a Tolkien ze strony czytaj.elendili.pl oraz Rycerz papierowej krucjaty z antyk.org.pl.

29.03.2010
W dziale W SIECI dodałem link do kisążki Wędrówki po bibliografii: Gilbert Keith Chesterton (PDF) Jerzego Gronau. W dziale TEKSTY dodałem fragment z książki Jagi Rydzewskiej, "Chesterton. Dzieło i myśl" zatytułowany Demokracja (tytuł sam wymyśliłem) oraz fragment książki "Wiekuisty Człowiek", pt. Religioznawstwo porównawcze.

28.03.2010
Strona gkchesterton.prv.pl pojawiła się w internecie.